Rögar tıkanıklığı açma

İstanbul rögar tıkanıklığı açma

Eski binalarda genellikle karşımıza çıkan bir durum olarak rögarların üzerlerinin kapatılmasıdır. Ayrıca zaman içerisinde rögarın yeri unutulup, temizlenme işlemi gerçekleşmemektedir. Bazen de rögarların nerede olduğu unutulmuştur. Ve temizliği yine yapılmamıştır. Bu tarz aksaklıklardan dolayı rögar tıkanıklığı yaşanmaktadır.

Rögar tıkanıklığı yaşadığınızda ne yapmalısınız?

Binanızın atık su gideri tıkandı ise ve tıkanıklığın ne şekilde giderilebileceği hakkında pek fazla bir bilginiz yoksa alanında uzman, daha önceki yapmış oldukları çalışmalarda herhangi bir sorun yaşamayan ve kurumsal olan bir firmadan danışmanlık hizmeti almalısınız.

Danışmanlık alacak olduğunuz firmanın vericili kamerası, yer detektörü, metal tespit detektörü olmasına dikkat edin. Çünkü rögar tıkanıklıkları bunlar gibi cihazlarla çözüme kavuşturulmaktadır. Cihazların olması bir yana bu cihazları usulüne göre kullanmak da bir bilgi gereksinimi ister. Diğer çalışmalarda geçerli olan 3 – T / 1 – A Formülü bu çalışmalar içinde geçerlidir.

SUKATES “ Tesisatın içini görür “

Rögar tıkanıklığı açma

Evlerdeki tuvalet ve duş gideri, küvet gideri, lavabo gideri, mutfak, eyve atık su gider tesisatları tıkanma problemlerini teknolojik cihazlar ile mikro kamera sistemi kullanarak su tıkanık yer tespiti yapılır. Kanal açma da kullanılmak için özel geliştirilen robotlar ile hiçbir yere zarar vermeden kısa zamanda açılması sağlanır. Atık su tesisatının içi mikro kamera ile görüntülenir. Yapılan müdahaleye karşı hala daha atık su tıkanlı ise su jeti ile yıkanarak temizlenmesi sağlanır.  Atık su tesisatında yapısal bir arıza varsa bu tespit edilen problemler ayrıntılı bir şekilde kayıt altına alınır. Rapor haline getirilerek müşteriye sunulur. Atık su tesisatında oluşan arızaların onarımı için ayrıca fiyat teklifi verilir. Onay alınması halinde onarım işlemleri tarafımızdan yapılır. Tarafımızdan yapılan atık su tesisat onarımları işçilik hatalarına karşılık 2 yıl garanti vermekteyiz. Tuvalet tıkanıklığı problemi yaşadığınızda, 444 0 851 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

Üzeri açılamayan rögarlar

Genel olarak eski binalarda ama kısmen de normal kullanılabilen binalarda karşılaştığımız durumlardan birisi de üzeri açılamayan rögarlardır. Zamanla yeri unutulanlar veya rögarın üzerinin kapalı olması gibi durumlarla da karşılaşılır. Rögarlar bina atık su ana kanal tesisatlarının sigortasıdır. Rögarların iki işlevi vardır.

1) Rögardan ihtiyaç halinde atık su ana tesisatına müdahale edilir, tesisatın durumu gözlemlenir.

2) Rögar tabanındaki haznesinde kaba atıklar toplanır, rögardan sonraki tesisatlarda tıkanma problemleri bu şekilde önlenmiş olur. Ancak belli periyotlarda rögar haznelerinin temizlenmesi gerekmektedir.

Özet olarak yeri bilinmeyen üzeri açılamayan rögarlar tesisatın sigortası olmaktan çıkar. Atık su ana tesisat zorlar. Pis su ana tesisatlarının sıkça tıkanma sebeplerinden biri belirtilen konulara gerekli özen gösterilmemesindendir.

Atık su tesisat tıkanıklık tespiti yaptırmanın faydaları

Binalarda atık su tıkanıklık tespiti yapılmasının müşteriye üç faydası bulunmaktadır.

1) Gereksiz yere kırılmayan yerler sayesinde binanız yıpranmaz.

2) Sonuca kısa zaman içerinde ve kesin bir çözüm bulunur.

3)Atık su tesisat tıkanıklığı tespitinde gerekmesi halinde bilinçli şekilde çok küçük bir kısım yer açılır hızlı, pratik ve ekonomik şekilde onarım yapılır.

Kurumsal bir firma ile çalıştığınızda, yukarıdaki faydalar elde edilemez ise şikâyetlerinizi şirket merkezindeki yetkiliye iletebilirsiniz. Bu sebeple ciddi kurumsal firmaları tercih etmeniz sizin açınızdan daha faydalı olacaktır.

SUKATES “ Sudan sebeplere teknik çözüm “ SUNAR

Atık su ana tesisat tıkanma sebepleri nelerdir?

1) Pik döküm, aspes gibi tesisatların iç yüzeyleri pürüzlü olduğundan zamanla tesisat içinde pislikler tutunur kalır. O pislikler belli bir tabaka oluşturur, bu tabakalar tesisat iç çapının daralmasına sebep olur. Daralan tesisata gelebilecek katı pislikler tıkanmasına sebep olur.

2) Eski binalarda atık su ana tesisatı binaların oturmasından dolayı pis su ana tesisat ezilmeleri, tesisatın gider yönündeki eğimin terse dönmesinden atık su ana tesisat tıkanmaları yaşanmaktadır, buna kanal tıkanıklığı da denilir.

3) Yeni binalarda atık su ana tesisatlar radyal temelin içinden çekilmektedir. Bu çalışmalarda standartlara uygun çalışma yapılmadığından radyal temelin betonu atılırken beton basıncı ile tesisatları yerinden oynatmakta, yerinden çıkan, eğimi terse dönen, baskıdan ezilen hatta içine beton kaçan tesisatlar ile karşılaşılmaktadır, bu gibi arızaların onarımı diğer arızaların onarımından çok daha zordur. 80 – 100 cm kalınlığında demir ağlarla örülü betonun içindeki pis su tesisatının arızasının onarılması birçok yönden zor bir çalışma. (kullanıcı hatalarından kaynaklanan tıkanıklar önceden belirtildi)

Atık su tesisatının tıkanmasına çözüm

Radyal temel içerisinde atık su ana tesisat çalışacak firmalar tesisat yerini belirleme, tesisatın beton basıncından etkilenmemesi tüm bağlantıları sağlam yapılmalı, tesisat ağızlarından beton kaçmaması konusunda azami derecede tedbir ve önlem almalıdırlar. Aksi halde rayal temeli ameliyat yapar gibi yarıp atık su arızasını gidermek zorunda kalabilirsiniz, özellikle alışveriş mağazaları gibi büyük şantiyelerde bu gibi problemler sıkça yaşanmaktadır.

Su tesisatında teknolojik gelişmelerden önce

Önceden su tesisatında problem yaşayan kişiler mahallesindeki su tesisatçılarını çağırıyordu. İlkel yöntemler ile atık su tesisatının tıkanık yerini tespit etmeye çalışıyorlardı. Bazen lüzumsuz dairenin birçok yerini kırıyordu, günlerce lavabo atık su tesisatının tıkanıklık arızasının giderilmesi için uğraşıyordu, evin içi toz toprak, maddi yükünün yanında evin orijinalliği de bozuluyordu. Tüm bunların yanında çekilen sıkıntı da vardı. Günümüz şartlarında gelişen teknoloji ile birlikte bu günler geride kaldı.

Su tesisatında ileri teknoloji cihazlar ile 3-t / 1-a formülünün doğuşu

Yirmi birinci yüz yılda firmamız su tesisat sektöründe çıtayı yükselterek ( 3-T / 1-A formülü )ileri teknoloji cihazların yardımı ile atık su tesisat tıkanıklığını noktasal tespit ederek, hiçbir yeri kırmadan özel kameralı robot cihazları ile atık su tesisat tıkanıklığını açıyoruz. Bu gibi problemler yaşadığınızda 444 0 851 numaralı telefonları arayabilirsiniz.

SUKATES “ Tesisatın içini görür “ 

           

3-T / 1-A FORMÜLÜ NEDİR?

1)- TEORİ        2)- TEKNOLOJİ            3)-TECRÜBE    /          1-A ) TİCARET AHLAKI

1-T)- TEORİ

Binalarda bilinmeyen su kaçağının noktasal tespiti için takip edilecek yöntem ve usulü bilmek, ileri teknoloji cihazların nerede, nasıl, hangi cihaz ile çalışma yapacağını bilmesi gerek. Cihazların kullanım özelliklerinin üzerinde eğitim alınmış olması gerekmektedir.

Binalarda bilinmeyen su kaçağını, noktasal tespiti için takip edilecek yöntem ve usulün bilinmesi, teorisine hâkim olmasıdır.

2-T) TEKNOLOJİ (İLERİ TEKNOLOJİ)

Binalarda bilinmeyen su kaçağının noktasal tespiti için gerekli olan en yeni teknolojiyi firma bünyesinde bulunduran, bir yüzü gelişime açık, yeni teknolojileri sürekli takip eden kurumsal yapısı olan bir firmadır.

Anekdot

Firmamız teknolojik gelişmelerle birlikte bünyesine katmış olduğu ileri teknoloji cihazlar ile oluşturduğu mobil araçlarını hizmete sunmuştur. Kullandığımız bazı cihazların üreticisi olan bir Alman yetki kişi, firmamızın mobil araçlarını görünce kendisinde merak uyanmıştır. Firmamızda yetkili kişi görünen tam donanımlı mobil araçla birlikte binalarda bilinmeyen su kaçağını noktasal tespit ediyorlar. Atık su tıkanıklarını tespit ediyor ve hiçbir yere zarar vermeden açıyorlar.  Kalorifer tesisatlarındaki su kaçaklarını kırmadan onarıyorlar, bilinmeyen tesisatlarını ve rögarların yerlerini tespit ediyorlar. Bilinmeyen ve istenmeyen kanal kokularının kaynağını noktasal olarak tespit ediyorlar, yer altı şebeke ve yangın tesisatlarındaki su kayıplarını hesap ediyor ve var olan su kaçaklarını noktasal yer tespiti yapıyorlar. Bunlar gibi benzer hizmetler vermekteler dediğinde Alman yetkili hayretini gizleyemedi ve mobil aracımızı gezip ve bizleri tebrik ettiler. Bu firmamız için bir övünç vesilesidir.

 

3-T) Tecrübe

Uzun yıllar önce kurulmuş kurumsal yapıya sahip, ciddi referansları olan, konusunda deneyimli, tecrübeli ve tecrübelerini tüm personelleri ile paylaşan, tecrübeye önem veren, konusunda uzman kişilerden eğitim almış sertifikalı ve teknik personeli ile hizmet sunan kurumsal bir firmadan danışmanlık almalısınız

Alanında uzman, kurumsal bir yapıya sahip ve referanslarında herhangi bir problem yaşamayan bir firmayız.  Yapmış olduğu işte deneyimli, tecrübeli ve tecrübelerini tüm personeli ile paylaşan ve çalıştığı alanda uzman kişilerden eğitim almış sertifikalı teknik personel ile hizmet sunan kurumsal bir firmayız.

ANEKDOT

2010 yılında ismini referanslarımız arasında görebileceğiniz Çırağan Sarayının beş yıldır periyodik bakımı firmamız tarafından yapılmaktadır.

Sarayda ilk periyodik bakım çalışmalarına başlandığında ana ve ara rögarlar arası atık su ana yatay tesisatları robot kamera ile görüntülendi. Ana yatay tesisatta aşırı kirlenme olduğu için kombine aracının yanaşabildiği kısımlar su jeti ile temizlendi. Robot kamera ile görüntüler alındı.

Bir kısım yerlere kombine araç yanaşamadı. Aracın yanaşamadığı kısımlarda saray teknik yönetimi bizden harbi yöntemi ile tesisat içlerinin temizlenmesini talep etti. Özel fırçalar imal edilerek tesisat iç kısımlarının harbi yöntemi ile temizlenmesi sağlandı.

Mutfak atık su ana yatay tesisatın bazı iç kısımlarında aşırı yağ tabakaları oluştuğu görüldü. Tesisat iç kısmındaki daralma, ileri noktalara varmış durumda olduğu görüldü. Sıkça tıkanma problemleri yaşanmakta ve üstelik tesisat iç kısmındaki yağlar sertleşmiş kütle halini almış durumdadır. Su jetleri ile bu yağ tabakaları sökülüp temizlenmeye çalışıldı. Birkaç temizlik çalışması yapıldı fakat sonuç alınamadı.

Saray teknik yönetimi bizlerden kırmadan çözüm üretilmesi için talepte bulundu. Firmamız bu problemin çözümü için çok özel tesisatın iç kısmını rayba yapabilecek kuvvetli aparatlar imal ederek, tesisatların daralan kısımlarında çalışma yaptı. Hiçbir yeri kırmadan zarar vermeden kısa zamanda nerdeyse taşlaşma noktasına gelen yağlar tesisat içlerinden temizliği sağlanmış oldu. Yılların birikimi olan yağ kalıntıları temizlenmiş rögarlar arası atık su ana yatay tesisat ilk kurulduğu günkü gibi tertemiz olmuştur. Yapılan çalışma rapor olarak ilgili birime sunuldu, saray teknik yönetimi bu çalışmadan çok mutlu kaldılar.

Firmamızın teknik ekiplerini bu sıra dışı çalışmalardan dolayı tebrik ettiler.

Sizlerle paylaştığımız konu, binlerce yaşadığımız tecrübelerimizden sadece bir tanesidir. İşte bu örnekte olduğu gibi farlı sorunlara sıra dışı çözümler bularak SUKATES ’in diğer firmalardan farkı.

“ İDDİA EDİYORUZ BİZ DİĞER FİRMALARDAN ÇOK FARKLIYIZ “

SUKATES “ Tesisatın içini görür ”

 

1-A) AHLAK ( TİCARET AHLAKI )

Rögarlar arası bağlantı tesisatı çok su götüren bir konudur. Çünkü tüm insanlar su tesisat tekniği hakkında yeterli bilgi sahibi olmayabilir. Tabii ki bu doğal bir durumdur. Bu yüzden ticaret ahlakına önem veren firmalar seçmelisiniz.  Müşteriyi kandırmaya, aldatmaya çalışmayan, müşterinin ihtiyacı doğrultusunda, atık su tesisat problemine ekonomik ve pratik çözümler üreten ticaret ahlakını kendine düstur edinmiş ciddi referansları olan kurumsal bir firma olmalıdır.

 

Firma güvenilir mi nasıl anlarız?

Öncelikle günümüzde ahlaki değerlerin yıpranmasından dolayı önce güvenilir kişi sonra güvenilir firma bulmamız gereklidir. İşlerinizi yaptırmak ve gözünüzün arkada kalmadan dönüp gidebileceğiniz firma sayısı azdır. İşini bilen, işini severek ve yaptığı işe garanti veren ve söz verdiği zaman gerekli hizmeti size sunan bir firma olmalıdır.  Su kaçak tespiti ve gider tıkanıklığı gibi bizim sektörümüzde önemli olan materyaller; daha önce yapmış oldukları işler, teknolojiyi ne şekilde kullanması ve değerinin üstünde ücret talep etmememsidir. Bunların yanında kurumsal, dürüst, ilkeli, ahlaklı firmalar günümüzde mumla aranmaktadır.

“AHLAK SU GİBİ HAYATIMIZIN OLMAZSA OLMAZIDIR“

 

Önce ticaret ahlakı

Binalardaki bilinmeyen atık su tıkanıklığını tespit yapan firmalar arasından doğru bir seçim yapabilmeniz için sizlerinde dikkatini çekmek istediğimiz bazı kriterler var. Bu kriterler aşağıda maddelenmiştir.

1) İleri teknoloji cihazlar kullanmalı;

Robot kamera, mikro kamera, termal kamera, vericili kamera, akustik sinyal alıcı, korelatör, yer tespit sondası ve detektörü, özel basınç test cihazları vs. var mı sorulmalıdır.

2) Binalardaki bilinmeyen duş – küvet tıkanıklığını noktasal tespit teorisini biliyor mu? Duş – küvet tıkanıklığı arızasını noktasal olarak tespit edemediği zaman ne gibi uygulama yapıyor öğrenilmeli. Kısacası çözüm odaklı çalışma yapılıyor mu? Öğrenilmelidir.

3) Çalışma esnasında tüm temizlik kurallarına harfiyen uyuluyor mu?

Konut içinde şahsi özel iş terliğini mi kullanıyor yoksa eve ait olan herhangi bir bireyin terliğini mi kullanıyor? Dikkat edilmeli. İş ve muayene eldiveni kullanıyor mu? İş kıyafeti temiz mi? Kişisel temizliğe riayet ediyor mu? Çalıştığı ortamı kirletmemek ve zarar vermemek için gerekli tüm iş güvenlik kurallarına uyuluyor mu? Yukarıda saymış olduğumuz tüm maddeleri uyguluyor mu dikkat edilmelidir.

4) Binalardaki bilinmeyen su kaçaklarını noktasal tespiti konusunda bilgi ve bilgi birikimi var mı?

5)- Yapılan işin arkasında duruyorlar mı? Garanti verebiliriz diyorlar mı? Kısacası yapılan işlerde garanti almanız gerekmektedir.

6)-  Servis belirlenen zamanda hizmete geliyor mu? Siz de biliyorsunuz ki zamanlama herkes için önemlidir.

7)- Hizmet sonrası herhangi bir durumda şikâyetiniz olduğunda telefonlarınıza cevap alabiliyor musunuz? Yapılan işle ilgili yetkililer ilgileniyor mu? Müşteri ile iletişim önemlidir.

8)- İlkeli, prensipli, disiplinli kurumsal bir firma mı?

9)- İnternet sitelerinde firma ve şube adresleri var mı? Adresi olmayan firmaları eleyebilirsiniz. Belirtilen adresler gerçek adresler mi? Belirtilen şubeler gerçekten var mı? Bütün bunlar kontrol edilmelidir.

10)- Çalışmayı düşündüğünüz firmaların çalışma ruhsatı var mı? Vergi mükellefi mi? İş güvenlik eğitimi almış mı? Sertifikaları var mı? Bu tarz özellikler de önemlidir.

11)- Marka tescili var mı? Ustalık belgesi ve diğer eğitim sertifikaları var mı? 444 0 851  gibi kurumsal sabit telefonları var mı?

 

NOT: Yalnız cep telefonları üzerinden hizmet veren kişilerden kesinlikle hizmet almayın. Çünkü onlar sizi dolandırabilirler.  İstenmeyen bir şekilde zarar görebilirsiniz.

Bu konulara dikkat ettiğinizde hizmet alacağınız firma hakkında kanaat sahibi olursunuz. Buna göre karar verirsiniz, aldatılmazsınız. Özellikle günümüzde yeni nesil, hizmet almak istediği firmalara internet üzerinden ulaşmaktadırlar. Hepimizin de malumu olduğu üzere internet ortamında güvenilecek firma bulmak zordur. Onun için seçecek olduğumuz firmayı dikkat etmeliyiz.

İnternet ortamından bu şekilde kişilere erişilip zarar görenlerin sayısı azımsanmayacak kadar çoktur. Yukarıda maddeler halinde sıralan konular gerçek hayattan tecrübe edilmiş konulardır. Tüm insanları bu konularda daha dikkatli olmaya davet ediyoruz. Lütfen kurumsal firmaları tercih ediniz.

Önceden somut yollarla insanlara zarar veriliyordu, artık internet kullanımının genişlemesi ile birlikte soyut olarak da zarar veriliyor. Sanal alemde değişik hizmet verme adı altında kişiler dolandırılıyor ve gerek psikolojik gerek maddi olarak zarar veriliyor.

 

Sektörümüzde dikkat etmeniz gereken maddeler;

1) Bazı firmalar müşterinin ve firmanın haklarını koruyacak ve çalışma şartlarını yazılı teminat altına alacak sözleşme yapmıyorlar, iş bitimi yazılı rapor sunmuyorlar. Bu da size sonradan oluşturacak sorunda bir hak sahibi yapmaz.

2) Bazı firmalar internet üzerinden kendilerine erişmeye çalıştığımızda web sayfalarında açık adreslerini göremiyoruz.  Bazen ise adrese gittiğinize verilen adreste başka bir işletme ya da öyle bir adresin olmadığının farkına varıyorsunuz. Web sitelerinde firmanın kendisine ait çalışma resimleri değil diğer firmalardan  izinsiz alınmış resimler ve referanslar ile sitelerini dizayn ettikleri görülür.

3) Sabit bir kurumsal telefonu olmayan, cep telefonu üzerinden iş yapanlara itibar göstermeyiniz.

4) Bazı firmalar ileri teknoloji cihazlar kullanmıyorlar. İlkel yöntemlerle duş ve küvet tıkanıklığınızı açmaya çalışıyorlar. Lüzumsuz yere cümleler kurarak işlerini devam ettiriyorlar. Sonrasında pek sağlıklı olmayan bir sonuç çıkıyor. Bu sebeplerden dolayı ileri teknoloji cihaz kullanan kurumsal firmaları tercih etmelisiniz.

5) Yukarıda bahsedilen cihazlara sahip, fakat duş ve küvet tıkanıklığının cihaz ile ne şekilde açılacağını bilmeyen ekipler vardır. Bazı firmalar var cihazları var nasıl kullanıldığını bilmiyorlar, bu cihazlar ile sisteminize zarar bile verebilirler. Amaçları müşterinin gözünü boyamaktır.

6) Bazı firmalar çok düşük fiyatlara servis hizmeti verdiklerini iddia ederler. Bu düşük fiyat verme işlemini reklam aracı olarak kullanıyorlar. Lakin işlerin sonucuna bakıldığında müşteri memnuniyetsizliği ortaya çıkıyor.

Örneğin;

Atık su tıkanıklığını tespiti için gelen firma atık su tesisatı tıkanıklığını açmada başarılı olamayınca tıkanıklık sebebini tam olarak belirlemeden formaliteden inceliyor gibi yapıp, noktasal tespit için hiç vakit kaybetmeden tesisat yenilenmelidir diyebilir.

Kısacası sorunu çözmek yerine yeniden yapılmasını arz edebilir. Bunun için işinde uzman ve güvenilir bir firma tercih etmelisiniz.

Diğer bir çalışma şekli de şu şekildedir;  Burada öne süreceğimiz durum maddi yönden sizi ilgilendiren bir durumdur. Atık su tıkanıklığının çözümü için ücreti düşük söyleyip, tespit işlemini sonra onarımı için on kat daha fazla bir fiyat vermesidir. Servis ücretinin farkını onarım ücretinden fazlası ile çıkartmaktadırlar. Ayrıca onarım için vermiş oldukları düşük fiyatı, reklam olarak kullanmaktadırlar. Yeni yüzyılın pazarlama taktiği olarak bu yöntemi kullananlar da vardır. Lütfen bu konulara dikkat edin!

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir