Mutfak tesisatı tıkanık açma ( evye tesisatı )

Mutfak pis su tesisat tıkanıklığı neden kaynaklanır?

Evlerde, otel ve restoranların mutfaklarında genelde yağlı atıklar meydana geldiğinden lavabo tıkanıklığı, mutfak atık su tesisatının iç kısımlarında daralma oluşmaktadır. Otel ve restoranlarda lavabo tıkanıklığı gerçekleşmesi daha fazladır. Çünkü evlerdeki mutfak kullanımına nazaran daha yoğun bir kullanım vardır. Mutfak pis su tıkanıklığının önüne geçilmesi için su tesisatlarının çıkış kısmına yağ tutucular monte edilmelidir. Bu aynı zamanda çalışma ruhsatı almak isteyen tüm restoran, otel ve alışveriş mağazaları için yasal bir zorunluluktur. Bunun için sorunsuz, sıkça tıkanma problemi yaşanmayan bir tesisata sahip olmuş olursunuz.

Ayrıca mutfak atık su tesisatlarında yağ tutucu bulunduran kurumlar bu yağ tutucuların kullanım yoğunluğuna göre periyodik bakım ve temizliklerini yaptırmalıdırlar. Aksi takdirde yağ tutucular işlev görmez ve mutfak pis su gider tesisatı tıkanıklık problemi yaşarlar.

Mutfak atık su tesisatların iç kısmında yağ tabakası oluşmaması için koruma altına alabilmek için bakteri dozajlama sisteminin kurulumu gereklidir. Bu çalışma adeta mutfak pis su tesisatlarının sigortası konumundadır. Konutlarda bu belirtilen çalışmasına gerek duyulmaz.

Mutfak giderim tıkandı. Ne yapmalıyım?

Mutfak atık su tesisatlarında tüm belirtilen tedbirleri almanıza rağmen tıkanırsa alanında uzman, kurumsal bir yapıya sahip ve referanslarında herhangi bir problem yaşamayan bir firmadan danışmanlık hizmeti almalısınız. Hizmet almayı düşündüğünüz firmanın mikro kamerası, özel kanal açma robotu olmasına dikkat ediniz. Diğer çalışmalarda geçerli olan 3 – T / 1 – A Formülü bu çalışmalar içinde geçerlidir.

SUKATES “ Mutfak atık su giderimi tıkandı .“

Mutfak atık ( pis ) su tıkanıklığı açma nasıl yapılır?

Konutlardaki tuvalet, duş gideri, küvet gideri, lavabo gideri, mutfak, evye atık su gider tesisatları tıkanma problemleri ileri teknoloji, mikro kamera sistemi ile atık, (pis) su tıkanık yer tespiti yapılır.

Özel kanal açma robotları ile hiçbir yere zarar vermeden kısa zamanda açıldıktan sonra atık su tesisat içi mikro kamera ile görüntüler, gerekli olması halinde su jeti ile yıkanarak temizler, tekrar görüntüsünü alırız. Eğer atık su tesisatında yapısal bir arıza varsa bu tespit edilen problemler ayrıntılı şekilde kayıt altına alırız.

Rapor halinde müşteriye sunar, atık  su tesisatlarındaki tesisattan kaynaklanan arızanın giderilmesi için ayrıca fiyat teklifi verilir. Kabul edilmesi halinde onarım işlemi yapılır.

Yapmış olduğumuz tesisat onarımları işçilik hatalarına karşılık bir yıl firmamız tarafından garantilidir.

Tuvalet tıkanıklığı, duş gideri, küvet gideri, lavabo gideri tıkanmalarında bize ulaşmak için; 444 0 851 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

Mutfak atık su tıkanıklık tespiti yaptırmanın faydaları nelerdir?

Binalarda atık su tıkanıklık tespiti yapılmasının müşteriye üç faydası bulunmaktadır.

1) Gereksiz yere kırılmayan yerler sayesinde binanız yıpranmaz.

2) Sonuca kısa zaman içerinde ve kesin bir çözüm bulunur.

3) Atık su tesisat tıkanıklığı tespitinde gerekmesi halinde bilinçli şekilde çok küçük bir kısım yer açılır hızlı, pratik ve ekonomik şekilde onarım yapılır.

SUKATES “ Sudan sebeplere teknik çözüm “ SUNAR

Mutfak atık su tesisatlarında 3 konuya dikkat edilmelidir.

1) Mutfak atık su tesisatlarına kullanılmış bitkisel ve hayvansal yağ kesinlikle dökülmemelidir.

2) Konut mutfaklarında dozajlama çalışması yapılmadığından kullanım yoğunluğuna göre ayda bir defa, lavabo gider tesisatlarına kullanım talimatlarına uygun bir ölçek granür lavabo açıcı kimyasallardan kullanılmalıdır.

3) Mutfak pis su tesisatlarına yemek artıkları kesinlikle dökülmemelidir.

Bu konu iki yönden çok önemlidir.

1) Mutfak tesisatlarında tıkanma problemi yaşanmaz.

2) Bizler toplum olarak tüm gıda kırıntılarının ayaklar altında çiğnenmemesine çok dikkat ederiz. Ekmek kırıntısının tuvalete atılmasını asla kabul etmeyiz, ancak şu konu çok zaman dikkatimizden kaçmaktadır. Tüm mutfak pis su gider tesisatları belli bir noktada tuvalet tesisatlarına bağlanmaktadır. Dolayısı ile mutfak atık su gider tesisatlarına dökülen tüm gıda artıkları farkında olmayarak tuvalete dökmektesiniz. Çünkü binaların bir tane rögarı, bir tane atık su ana tesisatı vardır.

Bir temennimiz var!

İmkân ve yetkimiz dahilinde yasal bir düzenleme yaparak tüm binaların mutfak pis su tesisatlarının ayrı olarak çalışılmasını, atık su ana tesisatı birleşme mutfak yağ tutucu monte edilmesini, kullanım yoğunluğuna göre belli periyotlarla bakım ve temizliğinin yapılmasını yasal zorunlu hale getirilmesini isterdik. Umarım yerel yöneticiler bu ihtiyacı en kısa zamanda farkına varırlar. Ve bir çözüm yolu bulmalılardır.

Bizler de bu konu ile ilgili titizlik göstermeliyiz. Gıda kırıntılarını bir yerde toplayarak  çöpe atılması daha uygun olur. Diğerine nazaran daha makul, imkânı olan kişilere bu gibi gıda kırıntılarını hayvanların ve kuşların beslenebileceği bölümlere bırakmak daha iyi bir sonuç oluşturur.

SU TESİSATINDA TEKNOLOJİK GELİŞMELERDEN ÖNCE

2000 yılından önce su kaçak problemi yaşayan kişiler mahallesindeki su tesisatçılarını çağırıyor. İlkel yöntemler ile atık su tesisatının tıkanık yerini tespit etmeye çalışıyorlardı. Bazen lüzumsuz yere dairenin birçok yeri kırılıyordu, günlerce pis su tesisatının tıkanık arızasının giderilmesi için uğraşıyordu, evin içi toz toprak, maddi yükünün yanında evin orijinalliği de bozuluyordu. Tüm bunların yanında çekilen sıkıntı da vardı. Günümüz şartlarında gelişen teknoloji ile birlikte bu günler geride kaldı.

Su tesisatında ileri teknoloji cihazlar ile 3-t / 1-a formülünün doğuşu

Yirmi birinci yüz yılda firmamız su tesisat sektöründe çıtayı yükselterek ( 3-T / 1-A formülü )ileri teknoloji cihazların yardımı ile atık su tesisat tıkanıklığını noktasal tespit ederek, hiçbir yeri kırmadan özel kameralı robot cihazları ile atık su tesisat tıkanıklığını açıyoruz. Bu gibi problemler yaşadığınızda 444 0 851 numaralı telefonları arayabilirsiniz.

SUKATES “ Tesisatın içini görür “ 

3-T / 1-A FORMÜLÜ NEDİR?

1)- TEORİ        2)- TEKNOLOJİ            3)-TECRÜBE    /          1-A ) TİCARET AHLAKI

1- T) Teori

Bilinmeyen su kaçağının noktasal tespiti için takip edilecek yöntem ve usulü bilmek, ileri teknoloji cihazların nerede, nasıl ve hangi cihaz ile çalışma yapılmasını bilmesi gerek. Cihazların kullanım özelliklerinin üzerinde eğitim alınmış olması gerekmektedir.
Binalarda bilinmeyen su kaçağını, noktasal tespiti için takip edilecek yöntem ve usulün bilinmesi, teorisine hâkim olmasıdır.

2- T)- Teknoloji ( ileri teknoloji )

Binalarda bilinmeyen su kaçağının noktasal tespiti için gerekli olan en yeni teknolojiyi firma bünyesinde bulunduran, bir yüzü gelişime açık, yeni teknolojileri sürekli takip eden kurumsal yapısı olan bir firmadır.

Anekdot

Firmamız teknolojik gelişmelerle birlikte bünyesine katmış olduğu ileri teknoloji cihazlar ile oluşturduğu mobil araçlarını hizmete sunmuştur. Kullandığımız bazı cihazların üreticisi olan bir Alman yetki kişi, firmamızın mobil araçlarını görünce kendisinde merak uyanmıştır. Firmamızda yetkili kişi görünen tam donanımlı mobil araçla birlikte binalarda bilinmeyen su kaçağını noktasal tespit ediyorlar. Atık su tıkanıklarını tespit ediyor ve hiçbir yere zarar vermeden açıyorlar.  Kalorifer tesisatlarındaki su kaçaklarını kırmadan onarıyorlar, bilinmeyen tesisatlarını ve rögarların yerlerini tespit ediyorlar. Bilinmeyen ve istenmeyen kanal kokularının kaynağını noktasal olarak tespit ediyorlar, yer altı şebeke ve yangın tesisatlarındaki su kayıplarını hesap ediyor ve var olan su kaçaklarını noktasal yer tespiti yapıyorlar. Bunlar gibi benzer hizmetler vermekteler dediğinde Alman yetkili hayretini gizleyemedi ve mobil aracımızı gezip ve bizleri tebrik ettiler. Bu firmamız için bir övünç vesilesidir.

3-T) TECRÜBE

Alanında uzman, kurumsal bir yapıya sahip ve referanslarında herhangi bir problem yaşamayan bir firmayız.  Yapmış olduğu işte deneyimli, tecrübeli ve tecrübelerini tüm personeli ile paylaşan ve çalıştığı alanda uzman kişilerden eğitim almış sertifikalı teknik personel ile hizmet sunan kurumsal bir firmayız.

Anekdot

2005 yılında kemer country orman evlerinde bir villada yaşanan bir olaydan bahsedeceğiz. Evin mutfak eyvesi ve bulaşık makine atık su tesisatı tıkanmış. Site yönetimine bildirmişler. Site yönetimi de su tesisatında yaşanan sorunun giderilmesi bir ekip çağırmış. Fakat gelen ekip donanımsal olarak ve teknik açıdan yetersiz olduğu için sorun giderilememiş. Bir tavsiye üzerine bizimle irtibata geçtiler. Yerinde keşif yapmak ve bilgi almak için firmamızı davet ettiler. Yetkili kişi problem olan mahalde keşif yapıp ve bilgi almak için site teknik yönetimini ziyaret etti. Firmamız tarafından villa sahibine atık su tıkanıklık tespiti için teklif verdi. Sonrasında atık su tıkanıklık tespit ve açma çalışması için program yapılarak randevu verildi. Belirlenen zamanda yapılan teknik çalışma sonucu, yarı bodrum katındaki bilinmeyen atık su tıkanıklığını açma çalışması yapıldı. Fakat tıkanıklık açılamadı, tesisat içindeki atık su boşaltılarak tıkanık olan yer vericili mikro kamera ile görüntülendi, özel tıkalı yer tespit detektörü ile tıkanık olan yer noktasal olarak tespit edildi. Tıkalı mutfak tesisatının üzeri küçük bir bölüm yer açıldı. Çıkan sonuç herkesi hayretler içinde bıraktı. Mutfak atık su ana tesisatı bağlı değil perde beton delinmiş, mutfak  atık su ana tesisat ağzı dışarı doğru uzatılmış perde betonun toprakla temas eden kısmı su  yalıtım için ziftli mebran ile kaplanmış atık su tesisatı mebranın altında kalmış, ana rögara bağlanması unutulmuş villada su kullanımı yoğun olmadığından gider suları bir müddet beton ile mebran arasından sızarak toprak emmiş toprak suya doyunca gidecek yer bulamayınca mutfak atık su gider tesisatı çekmez olup geri kusmaya başlamış. Arıza ortaya çıkmış hayret edilecek diğer bir konu burası bir gece kondu değil en az birkaç milyon dolarlık villa olmasıdır.

Çalışma sonucu rapor olarak teknik yönetime sunuldu, onarımı için teklif verildi. Konut dışından 6 metre tünel kazı yapılarak atık su ana rögarına bağlantı yapıldı. Sonuç olarak konut içinden hiçbir yeri kırmadan problemin çözüldüğünü görünce villa sahipleri de bu durumdan memnun kaldılar. Aylardır aradıkları atık su tıkanıklığını yeri tespit edilmesi ve bu işlemlerin villaya zarar verilmeden giderilmesine da hayran kaldılar. Binlerce yaşadığımız tecrübelerimizden sadece biri bu şekilde gerçekleşti.  Bahsedilen bu örnekte olduğu gibi SUKATES ’in diğer firmalardan farkı ortaya çıkmaktadır.

“ İDDİA EDİYORUZ BİZ DİĞER FİRMALARDAN ÇOK FARKLIYIZ “

SUKATES “ Tesisatın içini görür ”

1-A) AHLAK ( TİCARET AHLAKI )

Su kaçağı yaşandığı zaman alanında uzman bir firmadan danışmanlık hizmeti almalısınız. Danışmanlık aldığını firmanın işinin kalitesinin yanında iş ahlakının da önemi vardır. Laubali, müşterisi ile iyi iletişim kuramayan kişilerle çalışmak istemezsiniz sanırım. Bunun için laubali olmayan, müşteri ile ilişkileri belli bir seviyede olan bir firma ile çalışmalısınız. Firma ahlakı olarak da müşteriyi kandırmayan, ticaret ahlakına önem veren ve müşterinin ihtiyacı doğrultusunda gerekli sorunun giderilmesini sağlayan bir firma seçmelisiniz. SUKATES firması olarak bütün bu ahlaka sahip kurumsal bir firmayız.

Güvenilir bir firmada aranan özellikler nelerdir?

Öncelikle günümüzde ahlaki değerlerin yıpranmasından dolayı önce güvenilir kişi sonra güvenilir firma bulmamız gereklidir. İşlerinizi yaptırmak ve gözünüzün arkada kalmadan dönüp gidebileceğiniz firma sayısı azdır. İşini bilen, işini severek ve yaptığı işe garanti veren ve söz verdiği zaman gerekli hizmeti size sunan bir firma olmalıdır.  Su kaçak tespiti ve gider tıkanıklığı gibi bizim sektörümüzde önemli olan materyaller; daha önce yapmış oldukları işler, teknolojiyi ne şekilde kullanması ve değerinin üstünde ücret talep etmememsidir. Bunların yanında kurumsal, dürüst, ilkeli, ahlaklı firmalar günümüzde mumla aranmaktadır.

“ AHLAK SU GİBİ HAYATIMIZIN OLMAZSA OLMAZIDIR “

ÖNCE TİCARET AHLAKI

Binalardaki bilinmeyen atık su tıkanıklığını noktasal tespit yapan firmalar arasından doğru bir seçim yapabilmeniz için sizlerinde dikkatini çekmek istediğimiz bazı kriterler var. Bu kriterler aşağıda maddeleşmiştir.

1) İleri teknoloji cihazlar kullanmalı;

Robot kamera, mikro kamera, termal kamera, vericili kamera, akustik sinyal alıcı, korelatör, yer tespit sondası ve detektörü, özel basınç test cihazları vs. var mı sorulmalıdır.

2)- Binalardaki bilinmeyen su kaçaklarını noktasal tespit teorisini biliyor mu? Su kaçak noktasal olarak tespit edemediği zaman ne gibi uygulama yapıyor öğrenilmeli. Kısacası çözüm odaklı çalışma yapılıyor mu? Öğrenilmelidir.

3) Çalışma esnasında tüm temizlik kurallarına harfiyen uyuluyor mu?

Konut içinde şahsi özel iş terliğini mi kullanıyor yoksa eve ait olan herhangi bir bireyin terliğini mi kullanıyor? Dikkat edilmeli. İş ve muayene eldiveni kullanıyor mu? İş kıyafeti temiz mi? Kişisel temizliğe riayet ediyor mu? Çalıştığı ortamı kirletmemek ve zarar vermemek için gerekli tüm iş güvenlik kurallarına uyuluyor mu? Yukarıda saymış olduğumuz tüm maddeleri uyguluyor mu dikkat edilmelidir.

4)-Binalardaki bilinmeyen su kaçaklarını noktasal tespiti konusunda bilgi ve bilgi birikimi var mı?

5)- Yapılan işin arkasında duruyorlar mı? Garanti verebiliriz diyorlar mı? Kısacası yapılan işlerde garanti almanız gerekmektedir.

6)-  Servis belirlenen zamanda hizmete geliyor mu? Siz de biliyorsunuz ki zamanlama herkes için önemlidir.

7)- Hizmet sonrası herhangi bir durumda şikâyetiniz olduğunda telefonlarınıza cevap alabiliyor musunuz? Yapılan işle ilgili yetkililer ilgileniyor mu? Müşteri ile iletişim önemlidir.

8)- İlkeli, prensipli, disiplinli kurumsal bir firma mı?

9)- İnternet sitelerinde firma ve şube adresleri var mı? Adresi olmayan firmaları eleyebilirsiniz. Belirtilen adresler gerçek adresler mi? Belirtilen şubeler gerçekten var mı? Bütün bunlar kontrol edilmelidir.

10)- Çalışmayı düşündüğünüz firmaların çalışma ruhsatı var mı? Vergi mükellefi mi? İş güvenlik eğitimi almış mı? Sertifikaları var mı? Bu tarz özellikler de önemlidir.

11)- Marka tescili var mı? Ustalık belgesi ve diğer eğitim sertifikaları var mı? 444 0 851  gibi kurumsal sabit telefonları var mı?

NOT: Yalnız cep telefonları üzerinden hizmet veren kişilerden kesinlikle hizmet almayın. Çünkü onlar sizi dolandırabilirler.  İstenmeyen bir şekilde zarar görebilirsiniz.

Bu konulara dikkat ettiğinizde hizmet alacağınız firma hakkında kanaat sahibi olursunuz. Buna göre karar verirsiniz, aldatılmazsınız. Özellikle günümüzde yeni nesil, hizmet almak istediği firmalara internet üzerinden ulaşmaktadırlar. Hepimizin de malumu olduğu üzere internet ortamında güvenilecek firma bulmak zordur. Onun için seçecek olduğumuz firmayı dikkat etmeliyiz.

Sektörümüzde dikkat etmeniz gereken maddeler;

1) Bazı firmalar müşterinin ve firmanın haklarını koruyacak ve çalışma şartlarını yazılı teminat altına alacak sözleşme yapmıyorlar, iş bitimi yazılı rapor sunmuyorlar. Bu da size sonradan oluşturacak sorunda bir hak sahibi yapmaz.

2) Bazı firmalar internet üzerinden kendilerine erişmeye çalıştığımızda web sayfalarında açık adreslerini göremiyoruz.  Bazen ise adrese gittiğinize verilen adreste başka bir işletme ya da öyle bir adresin olmadığının farkına varıyorsunuz. Web sitelerinde firmanın kendisine ait çalışma resimleri değil diğer firmalardan  izinsiz alınmış resimler ve referanslar ile sitelerini dizayn ettikleri görülür.

3) Sabit bir kurumsal telefonu olmayan, cep telefonu üzerinden iş yapanlara itibar göstermeyiniz.

4) Bazı firmalar ileri teknoloji cihazlar kullanmıyorlar. İlkel yöntemlerle duş ve küvet tıkanıklığınızı açmaya çalışıyorlar. Lüzumsuz yere cümleler kurarak işlerini devam ettiriyorlar. Sonrasında pek sağlıklı olmayan bir sonuç çıkıyor. Bu sebeplerden dolayı ileri teknoloji cihaz kullanan kurumsal firmaları tercih etmelisiniz.

5) Yukarıda bahsedilen cihazlara sahip, fakat duş ve küvet tıkanıklığının cihaz ile ne şekilde açılacağını bilmeyen ekipler vardır. Bazı firmalar var cihazları var nasıl kullanıldığını bilmiyorlar, bu cihazlar ile sisteminize zarar bile verebilirler. Amaçları müşterinin gözünü boyamaktır.

6) Bazı firmalar çok düşük fiyatlara servis hizmeti verdiklerini iddia ederler. Bu düşük fiyat verme işlemini reklam aracı olarak kullanıyorlar. Lakin işlerin sonucuna bakıldığında müşteri memnuniyetsizliği ortaya çıkıyor.

Örneğin;

Atık su tesisatınızdaki sorunu çözmeye gelen ekip başarısız olduğunda tıkanıklık sebebini tam belirlemeden, formaliteden incelemiş gibi yapıp direkt olarak tesisatın yenilenmesini bildirmektedir. Raporu da kendi işlerine geldiği şekilde oluşturup sizlere sunmaktadırlar.

Diğer bir çalışma şekli ise; Bazı firmalar kanal kokusunu tespit ettiğini belirtirler. Onarılmasını istediğinizde biz tespit ekibiyiz onarım ekibi ayrı deyip arızayı gidermeden servis ücretini tahsil ederler (onarım için zamanın olmaması müstesna).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir