Kalorifer tesisat temizliği

Kalorifer tesisat temizliği

Evlerimizdeki ya da iş yerlerimizdeki kalorifer tesisatları zamanla kirlenir. Bundan dolayı petek ve kalorifer tesisatlarının iç yüzeyleri kireç pas ve tortu tabakası oluşturur. Oluşan tabakanın kalınlığı doğrultusunda ısı kaybı da yaşanır. Örneğin 1 mm. oluşan pas ve tortu yaklaşık ısı veriminde %7 düşüşe sebep olur.

Evimizdeki ısı kaybolunca ısı kaybolur. Dolayısı ile ev sakinleri ısınamaz hale gelir. Çareyi kalorifer kazanının ya da kombi gibi ısıtıcı cihazların derecesini yükseltirler. Isı derecesinin yükselmesiyle birlikte ay sonunda gelen fatura da yüksek miktarda gelmektedir.

Evimizdeki ısının kaybolmaması için TSE standartlarına uygun ısı yalıtımı yapılmış olması gerekmektedir. Isı yalıtımı yapılan bir evde ısının kaybolması minimum düzeydedir. Isı yalıtımı çok önemli bir etkendir.

Yoğuşmalı kazan – kombi kullanılsa, petek temizlikleri zamanında da yapılsa dahi eğer evde TSE standartlarına uygun bir ısı yalıtımı yoksa istenilen sonuç sağlanamaz. Özetle şunu belirtmek isteriz ki, ısı yalıtımı, evinizin ısısını korumak için birinci etkendir. Diğer etkenler randımanı artırıcı, tedbir ve önlemlerdir.

Evim ısınmıyor diyorsanız…

Yukarıda bahsedilen konularda sıkıntı yaşamamak, düzenli ve verimli ısı sağlayan bir kalorifer tesisatına sahip olmak isterseniz, belirli zaman aralıkları ile kalorifer tesisatlarınıza petek temizliği yaptırmalısınız. Kalorifer tesisatlarınızla birlikte kombi ve kazan cihazlarını da 2-3 yılda bir bakım yaptırmalısınız.

Kalorifer tesisatlarında yapısal bir aksaklık ya da sağırlık varsa konusunda uzman, geçmiş tecrübelerinde başarılı, teknolojiyi kullanan ve kurumsal bir firmadan danışmanlık hizmeti almalısınız.

“ Eviniz ısınırken cebiniz üşümesin “ SUKATES

Kalorifer peteğinin iç temizliği nasıl yapılır?

Ev ve iş yerlerinizde bulunan kalorifer peteğinin iç temizliğini yaptırmak isterseniz, evinizde hiç bir noktaya zarar vermeden ve sizin rahatınız bozulmadan temizlik yapmak mümkün. Tabii bunun için işinde uzaman ve teknolojik gelişmelerden haberdar bir firmadan danışmanlık almanız gereklidir. Randımanlı çalışan ve yakıt sarfiyatı az olan bir kalorifer tesisatına siz de sahip olabilirsiniz.

“ Eviniz ısınırken cebiniz üşümesin “ SUKATES

Ev ısısını korumanın yolu;

1) Binanın ısı yalıtımını TSE standartlarına uyumlu olması

2) İlk kurulum maliyeti yüksekte olsa yoğuşmalı kombi – kalorifer kazanı kullanılması

3) En randımanlı olan mobil ısıtma sisteminin tercih edilmesi

4) Konutlarda ısıtılacak mekana uygun ölçüde peteğin ( panel radyatör ) seçilmesi

5) Kalorifer tesisatının yapısına göre belirli periyotlarla petek ( kalorifer ) temizliğinin yapılması

6) Kalorifer tesisatlarında paslanmayı ve korozyonu önleyici özel koruma kimyasalların kullanılması

Yukarıda belirtilen işlemleri tam olarak uygulandığında evimde ısınamıyorum (petekler ısınmıyor) demezsiniz, yakıt faturalarınız da yüksek gelmez.

“ Eviniz ısınırken cebiniz üşümesin “ SUKATES

Kalorifer sistemleri kaç çeşittir?

1) Klasik merkezi kalorifer tesisatı

2) Isı istasyonlu (Substation) merkezi kalorifer tesisatı

3) Fan coil merkezi kalorifer tesisatı

4) Isı pompası merkezi kalorifer tesisatı

5) Yerden ısıtma merkezi kalorifer tesisatı

6) Bireysel ısıtma kat kaloriferi ( mobil, fan coil, klasik, yerden ısıtma)

Günümüz şartlarında ülke ekonomisine katkı sağlaması amacıyla 2.000 m2 üzeri kapalı alanı olan yeni yapılarda merkezi kalorifer tesisatı ve ısı paylaşım sistemi (kalorimetre) yasal bir zorunluluk haline getirilmiştir. Eski yapı merkezi kalorifer tesisatlarında pay ölçüm cihazları kullanılması da yasal bir zorunluluktur.

Isınma faturalarının düşük gelmesini ister misiniz?

Belli bir yaşın üstündeki binaların merkezi kalorifer tesisatlarında her grup peteğe termosta tik vana monte ettirmelerini tavsiye ederiz.

Bu şekilde, özellikle merkezi kalorifer tesisatlarında kayda değer enerji tasarrufu sağlamaktadır.

Kalorifer tesisatı randımanlı nasıl çalışır?

Yukarıda bahsettiğimiz kalorifer tesisatları oksijenle temas ettiği zaman metal yüzeylerde pas oluşturur, bu pas ile kalorifer sisteminin ömrünün kısaltır.

Kalorifer tesisatının içine gün ve güneş ışığı girdiğinde pas yapacak hiçbir yüzey olmasa dahi, bakteri üremesinden dolayı tortu ve çamurlaşma problemleri oluşur. Bundan dolayı kalorifer tesisatı kirlenmiş olur.

Bu kirlenme ile cihaz girişlerinde yer alan filtre ve pislik tutucularının gözenekleri tıkanır. Gözeneklerin tıkanması ile sirkülasyon pompaları yorulur. Yani olması gerektiğinden daha fazla bir yük biner. Bütün bu olayların sonucunda randımanlı ısınamaz ve sıkça pompaların arıza yapması gerçekleşir.

Su tesisatında teknolojik gelişmelerden önceki durum

2000 yılından önce su kaçak problemi yaşayan kişiler mahallesindeki su tesisatçılarını  çağırıyordu. İlkel yöntemler ile petek temizliği yaptırmaya çalışıyorlardı. Bazen lüzumsuz yere dairenin birçok yeri kırılıyordu. Günlerce petek temizliği için uğraşıyordu. Çekilen sıkıntı çabası, artık bu günler geride kaldı. Tüm bunların yanında çekilen sıkıntı da vardı. Günümüz şartlarında gelişen teknoloji ile birlikte bu günler geride kaldı.

Su tesisatında ileri tenoloji cihazlar ile 3-t / 1-a formülünün doğuşu

Yirmi birinci yüz yılda firmamız su tesisat sektöründe çıtayı yükselterek ( 3-T / 1-A formülü )ileri teknoloji cihazların yardımı ile özel kalorifer yıkama cihazları ile yıkama yaparak, randımanlı çalışan ve yakıt sarfiyatı azalan bir kalorifer tesisatına sahip olabilirsiniz.

Kalorifer tesisatını temizletmek isterseniz 444 0 851 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir